Polska bezgotówkowa

Kategorie:
04-01-2021

Ta nazwa brzmi jak niezły slogan. Najważniejsze jest to, że to prawdziwe hasło, które może nam zwiększyć udział transakcji na rynku bezgotówkowym.

To jest wspólna akcja, która została powołana do życia przez agentów rozliczeniowych, wydawców kart oraz organizacji Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i wsparciu Ministerstwa Rozwoju.

Cała akcja ma na celu przekonanie do dokonywania płatności za pomocą kart i portali płatniczych jak największą liczbę osób.

Tak naprawdę chodzi tutaj zarówno o codziennych klientów sklepów, zakładów usługowych, gabinetów stomatologicznych, salonów fryzjerskich i salonów piękności, jak i właścicieli oraz osoby prowadzące miejsca zajmujące się sprzedażą. Jeżeli jeszcze więcej z nas polubi i wejdzie w system bezgotówkowej Polski, to robienie zakupów będzie przyjemniejsze, a przede wszystkim krótsze.
Powstała nawet Fundacja Polska Bezgotówkowa, która dzielnie czuwa nad wprowadzaniem i finansowaniem tego programu dla konsumentów i osób prowadzących działalność gospodarczą. Z jednej strony jest to kwestia zwiększenia rynku kart płatniczych czy kart kredytowych, a z drugiej wprowadzenia jak największej liczby terminali płatniczych dotykowych i bezdotykowych. W myśl zasady im więcej tym lepiej w przypadku Polski bezgotówkowej może się udać. Poza tym podniesie to bezpieczeństwo transakcji i mniej gotówki będzie do przechowywania w sklepach.

Bardzo ważny jest fakt, że mały i średni przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów w ramach przystąpienia do programu bezgotówkowej Polski.

Wystarczy tylko chcieć zmienić swoje stare przyzwyczajenia i poddać się wprowadzeniu nowych technologii w swojej działalności gospodarczej. Proszę się nie stresować, Darmag pomoże przeprowadzić swoich nowych klientów przez tą zmianę. Każda nowa sytuacja wymaga przyzwyczajenia, ale jak już poczujecie wygodę bezgotówkowego płacenia, to nie będziecie chcieli już nigdy wrócić do starych sposobów dokonywania płatności.

Polska Bezgotówkowa skierowana jest także do klientów sektorowych.

To znaczy, że do programu może dołączyć także starostwo, przychodnia czy urząd gminy albo urząd miasta.
DARMAG zachęca bardzo mocno do wzięcia udziału w ogólnopolskim programie zachęcającym do bezgotówkowych płatności. Mali i średni przedsiębiorcy mają z tego wyłącznie korzyści. Wszystkie koszty programowe dzierżawy czy opłat są refundowane przez Fundację „Polska Bezgotówkowa”. Darmag zachęca i pomoże każdemu chętnemu przedsiębiorcy i klientowi sektorowemu.

 

 

Polski Ład obliguje do płatności bezgotówkowych.

Polski Ład odkłada do lamusa stwierdzenie: „U nas płatność tylko gotówką”. W związku z tym nakłada obowiązki na właścicieli kas fiskalnych. 

Przedsiębiorco od 1 stycznia 2022 r. musisz zapewnić klientowi możliwość płatności bezgotówkowej w każdym miejscu, w którym funkcjonuje Twój biznes „przy użyciu instrumentu płatniczego”. Pierwszy obowiązek obejmuje swoim spektrum zarówno przedsiębiorców ewidencjonujących sprzedaż na kasie fiskalnej offline jak też w wersji online. Natomiast drugi obowiązek dotyczy tylko grupy przedsiębiorców działających na kasie fiskalnej online i posiadających już terminal płatniczy. Jesteś na online to ponosisz odpowiedzialność za integrację kasy z terminalem płatniczym. Aby przeprowadzić Ciebie przez te dwa obowiązki musisz wiedzieć co to jest „instrument płatniczy” ? Najprościej mówiąc jest to narzędzie, które zrealizuje płatności bezgotówkowe od twojego klienta.

Wśród klientów Darmag trendem wiodącym jest wybór terminala płatniczego. Taką tendencję obserwujemy od ponad kilkunastu lat funkcjonując na rynku wrocławskim i dolnośląskim. Oczywiście, możesz zdecydować się na przelew elektroniczny czy BLIK na telefon.

 Terminal jako instrument płatniczy

Najistotniejszą kwestią jest zbliżeniowa obsługa wszystkich kart płatniczych a także bezstykowych płatności mobilnych jak Apple Pay czy Google Pay (za pomocą smartfona, zegarka elektronicznego  czy opaski zbliżeniowej). Bonusem będzie nowa ulga podatkowa dla posiadaczy kasy fiskalnej. Maksymalnie jest mowa o  1000 zł. Tę kwotę odliczysz od podstawy opodatkowania. Odpiszesz koszt wynajmu lub zakupu terminala oraz wydatki związane z obsługą transakcji.Również przepisy Polskiego Ładu zapowiadają, że podatnik podatnik decydujący się na terminal płatniczy skorzysta z „szybkiej ścieżki” zwrotu VAT.

Polska bezgotówkowa z terminalem

Konkretnym i przekonującym wsparciem jest nadal działający program Fundacji Polska bezgotówkowa zobacz wcześniejszy wpis . W ramach tego programu terminale płatnicze zainstalowano już w ponad 15 tys. miejscowości na terenie całej Polski. Co jest ważne to to, że dostajesz terminal płatniczy na 12 miesięcy bez opłat od transakcji. W Darmag z tego programu korzystają zwłaszcza małe i średnie firmy. Przygotowujemy ofertę wynajmu terminala płatniczego dla Twojego biznesu. Sporządzamy umowę i zajmujemy się formalnościami. Nie jest konieczna Twoja wizyta w naszym biurze. Zorganizujemy wszystko przez telefon i e-mail.

Mam już terminal i kasę online…

To obowiązek dla przedsiębiorców, którzy już pracują na kasie online i terminalu. Jesteś w tej grupie to od 1 lipca 2022 r. musisz zapewnić integrację tych urządzeń. Po połączeniu kwota do zapłaty z paragonu na kasie jest przesyłana  na terminal. Plusem integracji jest wyeliminowanie pomyłek przy wprowadzaniu kwot i usprawnienie obsługi klienta. Kasy online wiodących producentów Elzab, Posnet czy Novitus mają zaszyty już protokół współpracy z terminalami płatniczymi. To czy współpraca zaistnieje zależy od posiadanego modelu terminala i operatora płatności. Taką informację uzyskasz w serwisie Darmag lub u firmy obsługującej Twój terminal.

Obowiązek integracji nie dotyczy drukarek fiskalnych i kas offline ! 

Sankcją za brak integracji terminala płatniczego z kasą online  jest kara pieniężna w wysokości 5000 zł.

Uniknij niepotrzebnego wydatku i skontaktuj się z serwisem Darmag odpowiednio wcześniej. 30 czerwca realizacja usługi może być fizycznie niemożliwa.