KASY ONLINE obowiązkowe w gastronomii już za pół roku

Kategorie:
04-01-2021

Zawsze mamy sporo czasu na zmiany. Życie pokazuje, że nigdy nie ma dobrego czasu na wprowadzenie tych zmian.

Jeżeli prowadzisz działalność gastronomiczną, masz restaurację, catering, bar lub bistro i nie masz jeszcze kasy fiskalnej online, to musisz się pośpieszyć. Styczeń 2021 roku to jest ten moment, od którego wszyscy restauratorzy i prowadzący działalność gastronomiczną muszą posiadać kasę online. W tej sprawie już nie mamy wyboru, a Urząd Skarbowy będzie to z pewnością to sumiennie egzekwował. Taka sytuacja dotyczy wszystkich prowadzących działalność gospodarczą związaną z żywieniem. Zarówno tych co prowadzą restaurację stacjonarnie, jak i tych prowadzących działalność wyłącznie cateringową.

Sankcje będą nieuniknione.

Tak naprawdę tylko epidemia koronawirusa przesunęła datę wprowadzenia obowiązkowych kas fiskalnych online w gastronomii, gdyż pierwotnie ten obowiązek ustawa narzucała już od 1 lipca 2020 roku. Ustawodawca generalnie starszy tych, którzy nie zdążą wprowadzić tego rodzaju kas od 1 stycznia 2021 roku. Sankcje będą nieuniknione. I tak, kontrolujący organ skarbowy może nałożyć na spóźnialskiego dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Tak nazywa się 30% kwoty dodatkowego podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług do momentu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy. Ponad to organ kontrolujący może nałożyć karę grzywny, która może być równa 240 stawek dziennych. Generalnie kary są wysokie i nie opłaca się, mówiąc wprost, nie wymienić kasy fiskalnej tradycyjnej na kasę online.

Same korzyści.

Darmag uważa, że pomimo obowiązku, taka wymiana na kasę online przyniesie nam same korzyści. Z pewnością będzie szybciej, sprawniej i wiele danych z takiej kasy będzie bezpośrednio trafiało do systemy organu podatkowego. Zaoszczędzimy na pewno czas, który możemy poświęcić na coś bardziej przyjemnego. Poza tym, takie uporządkowane informacje lepiej będą nam służyć przy planowaniu budżetu i rozliczeniu kosztów.

Używanie kasy mobilnej będzie standardem.

Na przykład food – trucki są teraz bardzo modne i uwielbiane przez młodych smakoszy. Używanie kasy mobilnej jest tam w standardzie. Dodatkowo mobilna i nowoczesna kasa fiskalna jest odporna na brud i zachlapania, dlatego poza food-truckami, bardzo chętnie sięgają po nią właściciele fast foodów oraz innych barów szybkiej obsługi. Dlatego u młodszej generacji właścicieli takie zmiany kas nie są nawet elementem zmiany przepisów, ale po prostu potrzebą.

Jako Darmag uważamy, że właściciele i zarządzający restauracjami powinni zająć się przede wszystkim zaspokajaniem podniebienia swoich klientów i zaskakiwać ich co raz ciekawszymi daniami i kombinacjami smaków, a nie  zastanawianiem się nad wyborem kasy fiskalnej. Doborem kasy fiskalnej oraz osprzętu do pozostałych urządzeń zajmujemy się profesjonalnie na co dzień w Darmagu.

 

Polski Ład obliguje do płatności bezgotówkowych.

Polski Ład odkłada do lamusa stwierdzenie: „U nas płatność tylko gotówką”. W związku z tym nakłada obowiązki na właścicieli kas fiskalnych. 

Przedsiębiorco od 1 stycznia 2022 r. musisz zapewnić klientowi możliwość płatności bezgotówkowej w każdym miejscu, w którym funkcjonuje Twój biznes „przy użyciu instrumentu płatniczego”. Pierwszy obowiązek obejmuje swoim spektrum zarówno przedsiębiorców ewidencjonujących sprzedaż na kasie fiskalnej offline jak też w wersji online. Natomiast drugi obowiązek dotyczy tylko grupy przedsiębiorców działających na kasie fiskalnej online i posiadających już terminal płatniczy. Jesteś na online to ponosisz odpowiedzialność za integrację kasy z terminalem płatniczym. Aby przeprowadzić Ciebie przez te dwa obowiązki musisz wiedzieć co to jest „instrument płatniczy” ? Najprościej mówiąc jest to narzędzie, które zrealizuje płatności bezgotówkowe od twojego klienta.

Wśród klientów Darmag trendem wiodącym jest wybór terminala płatniczego. Taką tendencję obserwujemy od ponad kilkunastu lat funkcjonując na rynku wrocławskim i dolnośląskim. Oczywiście, możesz zdecydować się na przelew elektroniczny czy BLIK na telefon.

 Terminal jako instrument płatniczy

Najistotniejszą kwestią jest zbliżeniowa obsługa wszystkich kart płatniczych a także bezstykowych płatności mobilnych jak Apple Pay czy Google Pay (za pomocą smartfona, zegarka elektronicznego  czy opaski zbliżeniowej). Bonusem będzie nowa ulga podatkowa dla posiadaczy kasy fiskalnej. Maksymalnie jest mowa o  1000 zł. Tę kwotę odliczysz od podstawy opodatkowania. Odpiszesz koszt wynajmu lub zakupu terminala oraz wydatki związane z obsługą transakcji.Również przepisy Polskiego Ładu zapowiadają, że podatnik podatnik decydujący się na terminal płatniczy skorzysta z „szybkiej ścieżki” zwrotu VAT.

Polska bezgotówkowa z terminalem

Konkretnym i przekonującym wsparciem jest nadal działający program Fundacji Polska bezgotówkowa zobacz wcześniejszy wpis . W ramach tego programu terminale płatnicze zainstalowano już w ponad 15 tys. miejscowości na terenie całej Polski. Co jest ważne to to, że dostajesz terminal płatniczy na 12 miesięcy bez opłat od transakcji. W Darmag z tego programu korzystają zwłaszcza małe i średnie firmy. Przygotowujemy ofertę wynajmu terminala płatniczego dla Twojego biznesu. Sporządzamy umowę i zajmujemy się formalnościami. Nie jest konieczna Twoja wizyta w naszym biurze. Zorganizujemy wszystko przez telefon i e-mail.

Mam już terminal i kasę online…

To obowiązek dla przedsiębiorców, którzy już pracują na kasie online i terminalu. Jesteś w tej grupie to od 1 lipca 2022 r. musisz zapewnić integrację tych urządzeń. Po połączeniu kwota do zapłaty z paragonu na kasie jest przesyłana  na terminal. Plusem integracji jest wyeliminowanie pomyłek przy wprowadzaniu kwot i usprawnienie obsługi klienta. Kasy online wiodących producentów Elzab, Posnet czy Novitus mają zaszyty już protokół współpracy z terminalami płatniczymi. To czy współpraca zaistnieje zależy od posiadanego modelu terminala i operatora płatności. Taką informację uzyskasz w serwisie Darmag lub u firmy obsługującej Twój terminal.

Obowiązek integracji nie dotyczy drukarek fiskalnych i kas offline ! 

Sankcją za brak integracji terminala płatniczego z kasą online  jest kara pieniężna w wysokości 5000 zł.

Uniknij niepotrzebnego wydatku i skontaktuj się z serwisem Darmag odpowiednio wcześniej. 30 czerwca realizacja usługi może być fizycznie niemożliwa.