Kasy fiskalne ONLINE, czym są i w jakim celu je wprowadzono.

Kategorie:
10-05-2019

Stało się. Prezydent podpisał ustawę o Vat, która obowiązuje od 1 maja 2019 r. i dotyczy wprowadzenia na rynek produktu o nazwie – kasy fiskalne online.

W skrócie oznacza to, że przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej będą musieli zastępować tzw. tradycyjne kasy na rzecz kas online. Wiemy, temat jest nowy i dosyć pojemny i rodzi wiele wątpliwości i pytań ale nie dla nas (istniejemy dwadzieścia lat na rynku fiskalnym) Postaramy się na nie po kolei odpowiedzieć. Do rzeczy zatem!

 

Co to jest kasa onlina ?

Kasy fiskalne ONLINE to nowa kategoria urządzeń fiskalnych, które komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas a jeszcze poważniejsza nazwa to Repozytorium. W rzeczywistości jest to serwer na którym są gromadzone i przechowywane dane takie jak: paragony fiskalne, raporty dobowe, informacje o wykonanych przeglądach okresowych, dokumenty niefiskalne. Powyższe Repozytorium posiada możliwość łączenia się z kasami online bez wiedzy użytkownika co dwie godziny lub o dowolnym czasie o którym zdecyduje urzędnik.

Obowiązkiem użytkownika kasy online jest zapewnienie dostępu do Internetu bo dzięki temu kasa będzie miała łączność z „wirtualnym urzędnikiem skarbowym”. Łączność będzie zapewniona poprzez router, sieć wi-fi lub mobilny Internet.

Z zewnątrz praktycznie nie ma żadnej różnicy i większość akcji rozgrywa się wewnątrz urządzenia. Jednak w niektórych modelach moduły komunikacyjne lub anteny dołączane są na zewnątrz obudowy.

 

Kasa Posnet Ergo online z modułem GSM

 

kasy fiskalne online Darmag Wrocław blog

Czy etykieta się pięknie wyświetli

 

Kasa Novitus Nano online z modułem wi-fi

 

kasy fiskalne online Darmag Wrocław blog

Czy etykieta się pięknie wyświetli

 

Ten sam model z modułem GSM

kasy fiskalne online Darmag Wrocław blog

Czy etykieta się pięknie wyświetli

Zatem jaka jest różnica pomiędzy kasami ONLINE a dotychczasowymi?

  • zapisywanie kopii drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci, ma do niej dostęp jedynie autoryzowany serwis kas czyli my Darmag 🙂
  • zdolność zdalnej aktualizacji oprogramowania
  • współpraca z terminalem płatniczym. (każda kasa online)
  • jednoczesne tworzenie tzw. e-paragonu w momencie drukowania papierowego paragonu. Taki e-paragon można wysłać na e-maila klienta.

W jakim celu wprowadzono kasy online ?

Jak podaje Ministerstwo Finansów zmiana ta przyczyni się do uszczelnienia w zakresie podatku VAT a także zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Wprowadzenie kas online ma być kolejnym narzędziem walki z nieuczciwymi praktykami wśród przedsiębiorców poprzez system analizy przekazywanych danych. A także ma wspomóc uczciwą konkurencję.

Dla kogo i od kiedy – kalendarz obowiązku stosowania kas online?
Od 1 stycznia 2020: stacje benzynowe, warsztaty samochodowe
Od 1 lipca 2020: gastronomia, hotele, pensjonaty,
Od 1 stycznia 2021: lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, usługi budowlane

Nie wiesz jak zacząć z tematem kas fiskalnych typu online? Jaki model wybrać w przypadku konkretnej branży i dostępności internetu? Kto może Cię nauczyć obsługi Twojej nowe kasy fiskalnej online? My możemy! Nauka częściowo będzie odbywać się offline, na spotkaniu i w rozmowie, wszystko wyjaśnimy dokładnie krok po kroku. Napisz do nas lub zadzwoń, zacznijmy od poznania się. Prowadzimy sprzedaż, wdrożenia i obsługę posprzedażową kasy fiskalne online do obsługi różnych branż.

Polski Ład obliguje do płatności bezgotówkowych.

Polski Ład odkłada do lamusa stwierdzenie: „U nas płatność tylko gotówką”. W związku z tym nakłada obowiązki na właścicieli kas fiskalnych. 

Przedsiębiorco od 1 stycznia 2022 r. musisz zapewnić klientowi możliwość płatności bezgotówkowej w każdym miejscu, w którym funkcjonuje Twój biznes „przy użyciu instrumentu płatniczego”. Pierwszy obowiązek obejmuje swoim spektrum zarówno przedsiębiorców ewidencjonujących sprzedaż na kasie fiskalnej offline jak też w wersji online. Natomiast drugi obowiązek dotyczy tylko grupy przedsiębiorców działających na kasie fiskalnej online i posiadających już terminal płatniczy. Jesteś na online to ponosisz odpowiedzialność za integrację kasy z terminalem płatniczym. Aby przeprowadzić Ciebie przez te dwa obowiązki musisz wiedzieć co to jest „instrument płatniczy” ? Najprościej mówiąc jest to narzędzie, które zrealizuje płatności bezgotówkowe od twojego klienta.

Wśród klientów Darmag trendem wiodącym jest wybór terminala płatniczego. Taką tendencję obserwujemy od ponad kilkunastu lat funkcjonując na rynku wrocławskim i dolnośląskim. Oczywiście, możesz zdecydować się na przelew elektroniczny czy BLIK na telefon.

 Terminal jako instrument płatniczy

Najistotniejszą kwestią jest zbliżeniowa obsługa wszystkich kart płatniczych a także bezstykowych płatności mobilnych jak Apple Pay czy Google Pay (za pomocą smartfona, zegarka elektronicznego  czy opaski zbliżeniowej). Bonusem będzie nowa ulga podatkowa dla posiadaczy kasy fiskalnej. Maksymalnie jest mowa o  1000 zł. Tę kwotę odliczysz od podstawy opodatkowania. Odpiszesz koszt wynajmu lub zakupu terminala oraz wydatki związane z obsługą transakcji.Również przepisy Polskiego Ładu zapowiadają, że podatnik podatnik decydujący się na terminal płatniczy skorzysta z „szybkiej ścieżki” zwrotu VAT.

Polska bezgotówkowa z terminalem

Konkretnym i przekonującym wsparciem jest nadal działający program Fundacji Polska bezgotówkowa zobacz wcześniejszy wpis . W ramach tego programu terminale płatnicze zainstalowano już w ponad 15 tys. miejscowości na terenie całej Polski. Co jest ważne to to, że dostajesz terminal płatniczy na 12 miesięcy bez opłat od transakcji. W Darmag z tego programu korzystają zwłaszcza małe i średnie firmy. Przygotowujemy ofertę wynajmu terminala płatniczego dla Twojego biznesu. Sporządzamy umowę i zajmujemy się formalnościami. Nie jest konieczna Twoja wizyta w naszym biurze. Zorganizujemy wszystko przez telefon i e-mail.

Mam już terminal i kasę online…

To obowiązek dla przedsiębiorców, którzy już pracują na kasie online i terminalu. Jesteś w tej grupie to od 1 lipca 2022 r. musisz zapewnić integrację tych urządzeń. Po połączeniu kwota do zapłaty z paragonu na kasie jest przesyłana  na terminal. Plusem integracji jest wyeliminowanie pomyłek przy wprowadzaniu kwot i usprawnienie obsługi klienta. Kasy online wiodących producentów Elzab, Posnet czy Novitus mają zaszyty już protokół współpracy z terminalami płatniczymi. To czy współpraca zaistnieje zależy od posiadanego modelu terminala i operatora płatności. Taką informację uzyskasz w serwisie Darmag lub u firmy obsługującej Twój terminal.

Obowiązek integracji nie dotyczy drukarek fiskalnych i kas offline ! 

Sankcją za brak integracji terminala płatniczego z kasą online  jest kara pieniężna w wysokości 5000 zł.

Uniknij niepotrzebnego wydatku i skontaktuj się z serwisem Darmag odpowiednio wcześniej. 30 czerwca realizacja usługi może być fizycznie niemożliwa.